Büşra Pırlanta

Pırlanta Sizsiniz…Büşra Pırlanta @ Wedding World Kuyumcukent

GIA :Gemological Institute of America

GIA PIRLANTA sertifikaGIA (Gemological Institute of America) pırlanta derecelendirme,
araştırma ve eğitimi konularında uzmanlaşan kar amacı gütmeyen kuruluşlardan en
büyük ve belki de en itibarlısıdır. 1931’de kurulmuştur; bilim adamları, pırlanta derecelendirme uzmanları ve eğitimcilerden oluşan 1100 küsur kişilik bir çalışan kadrosu vardır. Ayrıca, Gems & Gemology (Mücevherler ve Gemoloji) adlı ödül kazanmış haftalık bir dergi yayınları vardır.

GIA, pırlanta değerinin ölçülmesine yarayan, dünyaca ünlü 4C derecelendirme standartlarının yaratıcısıdır. 4C, renk (color), berraklık (clarity), kesim (cut) ve karat ağırlığı (carat weight)’ndan oluşur. Ayrıca, patentli International Diamond Grading System (Uluslar arası Pırlanta Derecelendirme Sistemi)’ni geliştirdiler. GIA’nın derecelendirme standartları dünya çapında, neredeyse, tüm profesyonel kuyumcular ve eğitimli pırlanta alıcıları tarafından kabul edilmektedir. GIA Pırlanta Derecelendirme Raporu (GIA Diamond Grading Report) ve GIA Pırlanta Dosyası (GIA Diamond Dossier) önde gelen pırlanta güven belgelerinden sayılır.

Katı derecelendirme ölçütleri konusundaki ünü ve büyük şöhreti sayesinde GIA, genelde, yüksek kalite pırlantaların seçimi ve dünyanın her köşesinden farklı şekil ve büyüklüklerde örneklerin analiz edilmesi ve derecelendirilmesi ile ilgilenen bir kuruluş haline gelmiştir.
Hope Diamond (Le bleu de France)  (45.52 karat), De Beers Milennium Star (203,04 karat) ve Incomparable Diamond (407.48 karat) gibi bazı ünlü elmaslar da GIA tarafından derecelendirilmiştir.
Eğitim, GIA’nin diğer bir önemli fonksiyonudur. GIA’ nın verdiği yüksek prestijli Mezun Gemolojist (Graduate Gemologist – G.G.) diploması, geniş çapta, kıdemli profesyonel kuyumculuk nişanı sayılır. Beyaz Saray ve ABD Meclisi bile pırlantalarla ilgili olaylarda GIA’nın görüşüne başvurmuş, GIA’dan cevap beklemiştir. Kendi reklamlarında söylendiği gibi GIA, gemoloji incillerinin her gün, yeniden yazıldığı yerdir.
Kaynak :GIA
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: